GameSir Super Nova – teszt
Svájci bicska, kontrollerbőrben.
GameSir, őszinte leszek, tavaly még azt mondtam volna Aliexpress és társai böngésze közben, hogy egy a több száz kínai utángyártott márkák egyike, hisz már akkor feltűnt, hogy cégnek legalább két tucatnyi modellje van, mindenféle igényhez igazítva, és emiatt legalább annyira kalandos felfedezni a különbségeket, mint egy Androidos középosztály mobiljai között.
Azonban szerencsémre most a legfrissebb modellt nyílt lehetőségem tesztelni, de már most elárúlhatom, hogy a Super Nova a cég által gyártott "hagyományos" kontrollerek között az "ultimate" élményt célozta meg, mindent is belepakolva ami egy multiplatform játékos kereshet.
No de haladjunk sorban, hisz első élmény ami fogad minket az egyébként remek csomagolás felbontása után, hogy a Super Nova igencsak jól néz ki, alatta aztán a töltőállomás, 2.4 GHz-es jeladó, USB-C/USB-A kábel, pár matrica és részletes útmutató fogad minket.
A súlya pont megfelelő, minimálisan könnyebb egy DualSense 5-höz képest, nem fárad el vele a kezünk, de nem is kelti azt az "olcsó üresség" érzést mint a kínai kontrollerek többsége. Az alakja ellenben inkább az Xbox kontrollert követi, a test alakja mellett az analóg karok aszimmetrikus elosztásával is. Utóbbiak természetesen nem modulárisak ebben az árkategóriában, hisz egy 20 ezres kontrollerről beszélünk, azonban a vezérlőgombok kiosztása megváltoztatható a mágneses faceplate gyors lepattintásával.
A gumírozott markolatok nagyon jó érzést nyújtanak hosszú távú használat mellett, folyamatosan biztos fogást kínálva, megelőlegezve neki a nyári kánikulák által kínált izzadt tenyerek nehezítő körülményeit. Személyes tapasztalatom nincs, de vélhetően a korábbi Cyclone 2 modell texturált műanyaga nem volt túl sikeres a felhasználók körében. Másik változás a korábbi modellhez, az RGB fények külső, de mégse túlságosan ripacs elhelyezkedés, míg korábban az átlátszó burkolat alatt húzódott. Sajnos a játékok nem tudják kihasználni információ közlésre játék közben mint a Sony kontrollereinél, így azzal kell beérnünk, hogy a mellékelt dockba helyezve szépen jelzi a töltöttségi szintet, míg arról levéve lehetőségünk van azonban tesztreszabni különböző animációkkal, fényerővel és az RGB skála teljes palettájával. A dock egyébként egy második USB-A bemenettel is rendelkezik, aminek viszont egyetlen funkciója az USB adapter tárolása.
Ha egy dolog visszalépésnek tekinthető a Cyclone 2-höz képest, az az akciógombok membránra való "leváltása" a mikroswitchek helyett. Személy szerint sose éreztem, hogy ettől csorbult volna a játékélményem, és számos vélemény szerint ezáltal még halkabb is lett a kontroller. A legfontosabb viszont, hogy elfelejthetjük a drift okozta gondokat, a GameSir ugyanis nem spórolta ki a Hall Effect analóg karokat de még a ravaszok esetén sem, miközben hibátlan eredményeket jelentettek minden olyan szintetikus teszten aminek alá vetettem őket. És ha már ravaszok, egy csúszka segítségével lekorlátozhatjuk útjukat kb 15%-ra, ezáltal sokkal gyorsabb reakcióidőket elérve, mondjuk egy FPS esetén ami nem feltétlen igényel kifinomult analóg kezelésre.
A hagyományos gombok mellett kapunk két testreszabható gombot a kontroller markolatain. Elérésük kényelmes, de határozottan kattintást igényelnek, így csak ritka esetekben fogjuk véletlen aktiválni őket. Minden extra funkció, legyen az RGB, macro vagy az imént említett extra gombok magán a kontrolleren is állíthatóak a megfelelő gombkombinációkat használva, de a kényelmesebb beállításukhoz a GameSir Connect szoftver jön segítségül, ami szintén elérhető asztali és mobilos oprendszerekre. Igaz, az első használathoz mindenképp rá kell kötni a kontrollert USB-vel, mert az így leszedett firmware frissítés nélkül sehogy sem akarta megtalálni a kontrollerem az app, miközben minden eszközhöz már kibontáskor gond nélkül csatlakozott, még ahhoz a géphez is amin az app futott.
És ha már eszközök, mint írtam a kontroller leginkább a multiplatform felhasználók álma lesz, hisz az használható USB kábelen, 2.4GHz-es USB vezeték nélküli adapterrel vagy Bluetooth-kapcsolattal, és mindezt a kontroller hátulján található csúszka állításával tudjuk véghez vinni. De ami igazán kiváló, hogy akár BT kapcsolattal is le tudjuk fedni az Android, Switch, PC triumvirátust, egy egyszerű gombkombinációt használva tudunk ugyanis váltani beépített profilok között, hogy az épp kiválasztott eszköz lássa, és ha már egyszer csatlakozott, azonnal visszacsatlakozzon hozzá. Ha viszont kompetitív játékosok vagyunk, akkor marad a 2,4 GHz-es dongle vagy kábeles használat, ugyanis csak így fogjuk megkapni a beharangozott 1000 Hz-es polling rate-et.
Végszóként tehát elmondható, hogy a GameSir Super Nova egy pazar kontroller lett, ami látványos spórolások nélkül is kimagaslóan kompetitív tud lenni a piacon, hisz az említett 20 ezer forintos árszegmensben nem sok Hall Effect, RGB és ennyi kapcsolódási lehetőséget nyújtó kontrollert kapunk,