MSI GE75 Raider Áttekintés

A veterán

2020-07-22 17:03:00

Van az úgy, hogy az ember csak áll a hűtő előtt bambán és csak néz ki a fejéből. Na hát valami hasonló érzés fogott el engem is, amikor kipróbáltam az MSI GE75 Raidert. Ez egy nagyon furcsa érzés, mivel tényleg nem tudom hova tenni. A GE75 Raider papíron egy kiváló noti, minden paramétere egy irányba mutat, ami pedig nem más mint az igazi gamer notebook ígérete. 

Pozicionálás

A GE75 raider tisztességes és magas pozíciót foglal el a GE - GT széria között. Kijelző szempontjából a maximum jutott neki, amire még rá lehet húzni a mobilitás bélyegét is. A laptop lelkét akár egy 9. generációs I9 is adhatja, és videokártyából is van három választási lehetőség: RTX 2060,2070, 2080. Memória terén sem kell izgulni, 64GB-ot két szlotban oszthatunk, ha éppen bejött az élet. 

Külső

Ha éppen egy szóval szeretném a GE75 megjelenését összefoglalni, csak annyit mondanék: MSI. A fedlap fekete és sejtelmesen teríti a ráeső fényt. A szinte tükörsima felületet csak az MSI logója és két vertikálisan elhelyezett a panelből enyhén kiemelkedő díszítőeleme töri meg. Nyilván a külső megjelenés minden eseteben egyéni érzéseken alapul, de az amúgy is minimalista elrendezést nem kellett volna szerintem ilyen erőltetetten megtörni, csak azért, hogy legyen valami fókusz. 

Kijelző

A kijelző 17,3” , képernyő és a test aránya közel 82 százalék ami igen figyelemre méltó. A kijelző kávája 5,7 mm ami egy igen hatásos optikai tuning. A kijelző 1920X1080 pixel felbontással és 240Hz-es képfrissítéssel rendelkezik. Sajnos az MSI élen jár abban, hogy mindig egy kis borsot tör a rajongók orra alá. Ez a laptopjuk sem rendelkezik G-sync támogatással. Valahol itt ér az erzés a hűtővel meg a bamba nézéssel karöltve.

RTX kártya varriácók a GE75-ben
  RTX 2060 RTX 2070 RTX 2080

CUDA Cores
1920 2304 2944
RTX-OPS 26T 31-38T 37-53T
Giga Rays/s 3.5 4-5 5-7
Base Clock 960 MHz 885-1215 MHz 735-1380 MHz
Boost Clock 1200 MHz 1185-1440 MHz 1095-1590 MHz
GPU Power Draw 80-90W 80-115W 80-150+W
Memory Capacity 6GB GDDR6 8GB GDDR6 8GB GDDR6
Memory Bus Width 192-bit 256-bit 256-bit
Memory Bandwidth 336 GB/s 448 GB/s 448 GB/s

xXWhuut?...Xx

Sokat gondolkoztam, hogy lassan itt az ideje, hogy elkezdjek bizonyos alapértékeket, vagy ha úgy tetszik szabványokat felállítani azzal kapcsolatban, hogy szerintem mi számít gamer notebooknak. Nyilván amíg nem leszek valami media mogul vagy ultra influencer addig ennek nem sok jelentősége van. Viszont ami tény, hogy az MSI szereti magát a prémium kategóriába sorolni, bár ez némely esetben inkább csak az árazást érinti sajnos. 

Billentyűzet és touchpad

Az MSI-nél úgy látszik szeretik a “lassulásra-gyorsulás” érzést, mert az ember éppen elkezd keseregni, amikor az ujjak vége lágyan érinti a SteelSeries billentyűzetet a gondok egy része is elillani látszik. A billentyűzet természetesen full RGB és SteelSeries Engine 3 szoftver segítségével állítható. 

És megint a szokásos szitu...úgy lehet abban valami, hogy tényleg tartanak, olyan embereket akik azért felelnek, hogy nehogy véletlenül valami hibátlan legyen. A touchpad mérete véleményem szerint megfelelő, érzékenysége kiváló, vannak dedikált gombok, de...és megint van egy DE. Ki volt az aki kitalálta, hogy egy jellemtelen műanyag keret az nem hiányozhat onnan, azt muszáj volt…..

Hangszóró

A gyártó külön energiát fordít arra, hogy minden esetben kiemelje a hangszórókat és annak pozitív előnyeit amik pedig a következők lennének:

  • 5X nagyobb
  • 2 Mélysugárzó
  • 2 Hangszóró
  • Valósághű
  • Dynaudio rendszer

Ezzel is valójában úgy vagyok, hogy nem sok embert láttam még úgy notival játszani, hogy ne használt volna fejhallgatót hozzá. A hangzás szintén egy igen szubjektív dolog, így aki úgy érzi hallgassa meg és utána tud dönteni arról, hogy egyetért-e a gyártó álláspontjával. 

Melegedés, ventilátor

Laptopok esetében meg is érkeztünk egy állandó topikhoz, a fórumok hotspotjához vagy ha úgy tetszik a gyártók rémálmához. Nyilván jogos a kérdés, hogy egy adott típus mennyire melegszik, hiszen ennek nem csak az a hátránya, hogy egy izgalmas 30 óra után ha nem figyelünk simán “oda süthetjük” a kezünket. A melegedés simán teljesítmény veszteséget is okozhat. Így kézenfekvő, hogy a gyártónak minden t meg kell tennie, hogy ez ne történjen meg. Az MSI ezt meg is tette, mondhatnánk, hogy egy szavunk sem lehet...de persze ez nem így van. Sokan panaszkodnak, hogy a hűtés zaja hangos. Felteszem a következő kérdést, aztán mindenki magában izlelgesse őket:

  • Ha játszom akkor úgy is fejhallgató van rajtam, akkor meg kit érdekel?
  • Az jobb lenne ha full csendes lenne, de nem lehetne rajta játszani, mert szénné laggolna, meg random lekapcsolná magát stb. 

Összegzés

Minden jó, a negatívumként felhozott opciók is igazából a felejthető kategóriába tartoznak, de vannak olyanok akik pont az ilyen apróságok felett nem tudnak átlépni.

vissza