Patriot Viper V370 fejhallgató – hardverkritika

Elmerülve a hangok világában

2020-08-11 19:11:00

A szentháromság majdnem teljes… Teszteltük a Patriot V770-es billentyűzetét, majd a V570-es egér Blackout kiadását, melyek alatt egyébként szintén a gyártó kissé túlméretezett egérpadja foglalta a helyet. A trió utolsó tagja a V370 fejhallgató, mely szintén csúcskategóriás funkciókkal robbant be a piacra, de árát tekintve mégsem kell jelzálog alá helyeznünk a fél falut. Ahogy a billentyűzetnek is volt elődje, ez esetben is van mihez hasonlítani. Bár közvetlen felmenőként a V361-et-et lehetne célba venni, de mivel ez sosem volt a fejemen, a V360 felé venném az irányt, mely egyébként szintén díjnyertes perifériaként él a köztudatban.

Esetünkben egy sztereó headset az alany, ám a beépített hangkártya segítségével biztosított a 7.1 hangzás is. A két darab 40 mm-es neodímium membrán mellett egy integrált, 30 mm-es mélynyomók is helyet kaptak, így elérhető a 20Hz és 20 kHz közti frekvenciatartomány 110dB érzékenységgel, és 32 ohm impedanciával 1 kHz-en. Kaptunk egy nem rugalmas mikrofont is 100Hz-10kHz-cel, és egy Ultra Bass Response-ként emlegetett funkciót is, melyről majd később… A legnagyobb látványbéli eltérést az RGB világítás adja, de erre sem pazarolnék túl sok időt.

Először is nézzünk a teljes specifikációt:

Fejhallgató

  • frekvenciatartomány: 20Hz-20KHz
  • impedancia: 32ohms @ 1kHz max
  • érzékenység: 110dB +/- 3dB @ 1kHz max
  • bemeneti teljesítmény: 10mW
  • fő membránok: 40mm neodímium mágnes
  • mélynyomók: 30mm
  • kábelhossz: 2.2m
  • súly: 385g
  • csatlakozás: USB

Mikrofon

  • frekvenciatartomány: 100Hz-10KHz
  • SNR (jel-zaj arány): 60dB
  • érzékenység: -46dB +/- 3dB
  • omnidirekcionális

Csomag tartalma

  • Viper V370 fejhallgató
  • tasak
  • pótpárnák (szövet/bőr)
  • párnacsere-szerszám
  • használati útmutató
  • Viper matricák

A csomagolással nem igazán rabolnám az időt, egy pofán kis dobozban kapott helyet a cucc, melynek tartalmát kicsit feljebb már részleteztem. Az előlapi oldalon egy grafika a termékről, a hátoldalon pedig a főbb tulajdonságok kerültek felsorolásra.

Noha méretében nem különösebben tér el elődjétől, súlyát tekintve nehezebb lett, mely főleg a fém fejpántnak köszönthető. Ezt felül egy Viper logó díszíti, a két oldalra pedig a gyártó neve került. A mikrofont a baloldali részben rejtették el, mely kihajtásra automatikusan bekapcsol. Szintén itt kapott helyet az Ultra Bass Response kapcsolója, mely úgymond átadja fejünkre a basszus rezgését, ezzel még mélyeb hatást érve el. Alapesetben a bőr párnák vannak felhelyezve a fülrészekre, én azonban egyből lecseréltem őket a mellékelt szövetre, tekintve, hogy elég izzadós vagyok. A fejpánt is párnázott, a termék nagyon kényelmes, és a méret miatt sem kell aggódnunk, mindkét oldalon 60 mm-es állíthatóságot biztosítottak 8 lépésben. A felhallgatótól az aranyozott USB csatlakozóig 2,2 méter szövetborítású kábel áll rendelkezésünkre, szóval nyugi, elér mindenhova…

A Viper Audio Center, mint driver a CMedia-n alapul, melyet a működéshez egyébként nem is szükséges letölteni. Aki azonban átlát a dolgokon, és szeretne belenyúlni egyes vezérlőkbe, bátran ajánlom, elvégre kezelés szempontjából rendkívül egyszerű. Az EQ, a mély-, valamint a surround hangzás variálása mellett itt találjuk az RGB testre szabását is. Ez egyébként nem nagy eresztés, 4 féle effektben elérhető a 16,8 millió szín, de ha a fejünkön van, úgyis mindegy, világít-e avagy sem. Nézzük inkább, mire is képes a gyakorlatban!

A metál műfaj hű híveként először a zenehallgatásra hegyeztem ki a fülem. Megemlíteném, hogy sokkal inkább az aktív hangfalak felé hajlok, de eszméletlen, mire képes a V370. Rendkívül tiszta a hangzása, a mély brutális, főleg az UBR funkcióval. A középhangzásból mintha kicsit hiányoltam volna valamit, de ettől eltekintve elképesztő teljesítményt nyújt.

Amikor azonban a filmek és játékok felé vettem az irányt, és kipróbáltam a 7.1 módot, mintha egy új világ nyílt volna meg körülöttem. A hangerőn, és annak hatókörén is észlelhető a változás, észrevehetően jobb hangélményt nyújt, mint alapesetben. A szoftveren belül kalibrálható a térhatás is, így ha valaki egy kis visszhangra panaszkodna, néhány kattintással kiküszöbölheti azt. E téren az UBR kissé talán felesleges is… Bár a lövések és robbanások sokkal drámaibbnak hatnak, a folyamatos basszushatás néha már kissé bosszantó.

A mikrofont azonban kicsit több negatívummal illetném. Okos húzás volt az automatikus némítás funkció, viszont tekintve, hogy nem rugalmas a dolog, kissé nehéz a csevegésbe való gyors visszatérés. A hosszát elemezve is vannak fenntartásaim, elég távol esik a szájtól, így sok esetben halk, az érzékenységet a plafonig húzva viszont sokkal inkább a háttérzajokat erősíti fel, mintsem a beszédet, ez pedig elég frusztráló.

Néhány együtt töltött hét után kijelenteném, a V370 elképesztő élményt nyújt, teljesen mindegy, hogy zenehallgatáshoz, vagy játékhoz, vagy filmnézéshez veszük igénybe. Piros pont jár a mellékelt védőtáskáért és a cserepárnákért is, legerősebb tulajdonságként mégis a kényelmet emelném ki. Hozzátenném, annak ellenére, hogy a ház a fejpánt belső részét kivéve teljes egészében műanyagból készült, rendkívül masszív. Különösen élveztem a fedélzeti hangvezérlést is, véleményem szerint jobb, mint egy külön távirányító egység. Az integrált audió megoldások bemenet és kimenet terén is remekül szerepeltek, így az ár/érték arányt is pozitívumként emelném ki (jelenleg kb. 23.000 forintért szerezhető be). A virtuális 7.1 hatás is remek funkció, és az UBR mellet sem mennék el szó nélkül. Legnagyobb negatívuma a mikrofon, mely annak ellenére, hogy halk, a háttérzajt és a zavarokat képes volt felerősíteni. Én személy szerint platformok közötti kompatibilitást is hiányolom, mely az analóg fejhallgatók talán legnagyobb előnye, és kíváncsi volnék, ha a költségek, melyeket a – mondhatni – felesleges extrákba feccöltek, a fejhallgatóba kerültek volna, milyen termék lenne a Viper V370.

vissza

Patriot Viper V370

Platform: fejhallgató
Gyártó: Patriot
Kiadás dátuma: 2017. január 1.

Gyártói termékoldal

+ kényelmes
+ masszív
+ kiváló hangzás
+ UBR funkció
+ dizájn

- középhangok
- mikrofon
- platformok közötti kompatibilitás hiánya

85 %